Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania lub domu?

Przygotowanie oferty sprzedaży mieszkania czy domu wydaje się banalnie proste. Wystarczy zrobić kilka zdjęć, napisać ile jest pomieszczeń, wrzucić ogłoszenie do internetu i czekać na telefony. Proste prawda? Tylko nie zawsze skuteczne…

Od tego jak przygotujemy ofertę zależeć będzie do kogo ona trafi oraz czy zachęci do kontaktu. Dobra oferta stanowi także podstawę do późniejszych negocjacji.

 

Zdjęcia nieruchomości

Zdjęcia do oferty sprzedaży powinniśmy przygotować w taki sposób, aby oddawały rzeczywisty i aktualny stan mieszkania. Postarajmy skupić się na układzie pomieszczeń wraz z umiejscowieniem okien oraz na elementach charakterystycznych. Nie skupiajmy się na szczegółach, potencjalny nabywca chce zobaczyć przestrzeń i rozkład mieszkania czy też domu.

Do zrobienia zdjęć najlepiej jest wybrać słoneczny dzień, aby maksymalnie wykorzystać naturalne oświetlenie. Przedtem należy uprzątnąć pomieszczenia tak, aby panował w nich wizualny ład i porządek (chowamy rzeczy osobiste, ścielimy łóżka, zamykamy szafy itd.).

Czyste i uporządkowane blaty, stół, podłoga i łóżko dają efekt wizualnego porządku.

Zdjęcia budynku z zewnątrz czy okolicy, mogą być także pożądanym dodatkiem. Warto jednak zostawić pewne atuty nieruchomości jako przysłowiową “wisienkę na torcie”.

Dużym błędem natomiast jest pomijanie w opisie i na zdjęciach ewidentnych mankamentów, takich jak kiepski stan budynku czy klatki schodowej. Takie podejście jest nieskuteczne, ponieważ w czasie prezentacji u osoby oglądającej powstaje poczucie rozczarowania. Pamiętajmy, że szukamy nabywcy dla którego wady naszej nieruchomości będą mało istotne i będą w stanie je zaakceptować  na rzecz jej zalet.

 

Treść oferty

Gdy mamy już zdjęcia przechodzimy do przygotowania treści ogłoszenia.  Najpierw powinniśmy zacząć od ustalenia kto będzie adresatem naszej oferty. Musimy zastanowić się dla kogo zalety naszej nieruchomości będą bardziej wartościowe, niż jej ewentualne mankamenty. Warto wziąć pod uwagę to kto mieszka w bezpośredniej okolicy, jaka jest komunikacja i infrastruktura tj. szkoły, sklepy, natężenie ruchu itd. Przedstawmy obiektywnie atuty tak, aby zachęcić do obejrzenia nieruchomości.

 

Jak stworzyć dobrą ofertę sprzedaży nieruchomości:

1. Ustalamy profil nabywcy
2. Przygotowujemy opis nieruchomości w prostej formie który uwzględnia:
– układ pomieszczeń,
– informacje ogólne,
– dostęp do komunikacji miejskiej,
– pobliską  infrastrukturę, w tym dostęp do szkół/przedszkoli/uczelni, przychodni itp.,
– okoliczne atrakcyjne punkty np. spędzanie wolnego czasu: park, las, basen,
3. Dodajemy aktualne i oddające rzeczywistość zdjęcia nieruchomości
4. Jeśli jest możliwość – załączamy plan nieruchomości

 

Gdzie zamieścić ogłoszenie sprzedaży nieruchomości?

No dobrze, przygotowaliśmy dobre zdjęcia i rzetelny opis więc pozostaje nam tylko opublikować ogłoszenie. Gdzie znaleźć osoby zainteresowane kupnem mieszkania lub domu?  Obecnie większość kupujących szuka ofert w internecie. 

W przypadku nieruchomości większość serwisów internetowych pobiera opłaty już za samą publikację ogłoszenia. Można znaleźć darmowe portale, ale zwykle mają dużo mniejszy zasięg niż duże popularne serwisy z nieruchomościami. Oznacza to, że mniej osób zobaczy nasze ogłoszenie. Warto jednak pamiętać, że nawet płatne ogłoszenie nie zawsze zapewni oczekiwane efekty. Szczególnie w przypadku dużych miast ciężko zapewnić sobie dobrą widoczność ogłoszenia. Tu z pomocą przychodzą nam agencje pośrednictwa, które stale współpracują z serwisami ogłoszeniowymi i mają wypracowane metody promocji ogłoszeń.